Ako sa stať ranným vtáčaťom

Je užitočné vstať ešte pred úsvitom, lebo takéto zvyky prispievajú k zdraviu, bohatstvu a múdrosti. – Aristoteles

Nedávno som sa vrátil z nemocnice (operácia kolena). Každé ráno nás budili niečo po piatej. Bolo treba si odmerať teplotu. Neskutočne som takýto budíček neznášal. Prišiel som domov a moje narušené biologické hodiny sa prejavili. Keď je možnosť, dokážem spať až do obeda. Teda dokázal som. Teraz sa prirodzene zobudím už okolo siedmej ráno. Prišiel som však nato, že výrok…

Ranní ptáče dál doskáče.

…je skutočne pravdivý. Chcem sa s vami podeliť o niekoľko dôvodov, prečo je tomu tak. Aké výhody nesie skoré vstávanie?

Pohodový nábeh do pracovného tempa

Vstanete a zistíte, že máte zrazu kopec času. Skutočne! Môžete sa v kľude naraňajkovať (zo zdravotných dôvodov naozaj nevynechávajte raňajky… Následky sa môžu dostaviť za niekoľko rokov. Utrpenie je veľké), dať si keksík s čajíkom, zacvičiť si, vyvenčiť psa alebo sa osprchovať. Dostatok času teda môžete venovať aj rannej hygiene. Ja osobne si každé ráno umývam tvár mydlom (nie, nie je to nezmysel, mydlo z mŕtveho mora môže mať veľmi blahodárne účinky na vašu pleť :) ), zuby a nohy (naučil som sa držať hygienu aj tam úplne dole, lebo som mal problémy so zarastajúcimi nechtami – stačí malá infekcia a je to v háji). Človek sa potom cíti úplne svieži a únava sa väčšinou stratí.

Máte taktiež čas na lepšiu prípravu do práce, do školy alebo kamkoľvek idete. Zobudíte sa a nemáte hneď pocit, že už meškáte. Ranný stres vám môže len uškodiť. Mne osobne to kedysi liezlo hlavne na črevá – vždy som mal ráno bolesti brucha.

Čas pre seba

Ráno bude možno jediná etapa dňa, počas ktorej budete mať čas aspoň na chvíľu pre seba, lebo ostatní ešte spia :) . Pokiaľ ste od rána do večera bombardovaní požiadavkami alebo deťmi, vyžadujúcimi vašu pozornosť, ráno si skutočne užijete. Budete mať čas si niečo v kľude prečítať alebo len tak civieť “doblba” a premýšlať.

Čas na plánovanie

Ráno je ideálny čas na plánovanie. Plánovanie čoho? No plánovanie vášho dňa. Sadnite si, zoberte kus papiera a písaciu pomôcku, a napíšte si, akým úlohám sa dnes budete venovať. Predstavte si, ako asi bude váš deň dnes vyzerať. Keď mám veľa úloh a problémov, ktoré treba riešiť, zvyčajne si k nim pripíšem aj dobu, počas ktorej sa im budem venovať. Napr. 15:00 – 17:00 alebo 20:00-22:00. Potom sa toho snažím držať. Medzi jednotlivými úlohami si dávam asi polhodinu pauzu, aby som sa stihol pripraviť na tú ďalšiu (či už psychicky alebo aj nejak inak) alebo ak sa niektorá úloha trochu pretiahne. Takéto plánovanie ide so sviežou mysľou skutočne dobre.

Ide tu najmä o to, aby sa človek vyhol stresu. Žijete nejaký čas v strese a potom sa dostavia následky. Foriem je niekoľko: od ľahkých depresií až po ťažké psychosomatické stavy. Počuli ste už o panickej poruche?

Medzi obeťami tejto diagnózy sú najmä mladí, plne aktívni ľudia. Počas atakov, ktoré majú vďaka tejto chorobe, majú pocit, že zomierajú. Porucha je síce psychická, ale prejavuje sa dosť nepríjemnými fyzickými javmi. Mozog sa postará o to, aby vyvolal v tele obete reakciu v podobe ťažkého šoku. Ataky sa môžu objavovať aj niekoľkokrát denne a trvajú od 15tich minút do jednej hodiny.

Začína vám prudko búšiť srdce, trasú sa vám končatiny, potom príde potenie, podlamovanie nôh, závrate, rýchle dýchanie, poruchy videnia a nemôžete predýchnuť. Tieto symptómy ešte sprevádza príšerná bolesť hlavy. Zrazu neviete, čo sa s vami deje. Mozog sa vám snaží vsugerovať, že sa s vami deje niečo katastrofálne. Absolútna úzkosť a pocit bezmocnosti vás zviera. V hlave máte len jednu myšlienku – zomieram. Ak si to budete uvedomovať, váš stav sa môže ešte zhoršiť, aj keď v žiadnom prípade nezomriete.

Čo tým sakra chcem povedať? Toto všetko je reakcia mozgu na dlhodobé pretaženie, stres. Je taktiež okrem iného charakteristické aj znížením tvorby hormónu serotínuhormónu šťastia, ktorý vám dodáva pocit vyrovnanosti. Skutočne. Nekecám! Spýtajte sa vášho lekára (ideálne však psychiatra), ktorý vám o tom zaiste povie viac.

Ako sa cítite? Unavený? Áno, ja viem. A ja vás ešte nútim vstávať skôr. Ale nebolo by lepšie ísť spať o tróóóšku skôr, aby ste potom mohli vstať o niečo skôr, než mávate vo zvyku? Zvážte to. Nedovoľte stresu, aby vás zabil! :)

PS: Záleží mi na vás, milí čitatelia, preto chystám ďalší článok o tom, ako si efektívne organizovať čas. Nič z toho neberte ako nejaké príkazy, čo teraz máte robiť a ako. Sú to len obyčajné neškodné návrhy a je len na vás, či ich uplatníte.


Kategória: Time Management | 3,936 zobrazení Author: Michal Tomanóczy